Find us Twitter Facebook page
Image missing
Velo Padomi sadarbībā ar:
                          

 

Treniņi pavasarī, kā uzsākt treniņus pirms sezonas. Ko darīt un ko nedarīt.

Atbild: komandas treneris Toms Flaksis

 

Pavasarim tuvojoties, pakāpeniski jāsāk mācīt ķermeni ziemā uzkrāto spēku izmantot velosipēda kustināšanai uz priekšu. Jāpadomā par to, lai visi vingrinājumi kopētu ķermeņa vai tā daļu darbību uz velosipēda. Ļoti iespējams, ka būs jāatsakās no vingrinājumiem, kuri nedod nekādu labumu vai pat traucē atjaunoties starp noderīgajām nodarbēm. Ja ziemā nav regulāri braukts ar velo, tad arī pie tā jāpieeit ļoti pakāpeniski. Liela kļūda būs, ja pavasari uzsāksiet ar nometni siltajās zemēs, kurai nebūsiet sagatavojies. Protams, iedegums būs, bet rezultāti gan vasarā var izpalikt.

Atrodiet treniņbiedrus, kuri neļaus neierasties uz braucienu, piekam  kopā laiks paskries daudz ātrāk un jautrāk. Brauciet kopā, bet turieties pie sava plāna, jo treniņu čempionus neviens neapbalvo un sacensībās bonusa sekundes nedod. Savs laiks sacensībām, savs laiks treniņam.

  

Pareiza apģērba nozīme treniņos.  

Atbild: komandas treneris Toms Flaksis

 

Pirms treniņa vienmēr tiek noskaidroti laika apstākļi, prognoze tuvākajām stundām (vēja virziens, iespējamie nokrišņi). Attiecīgi paredzētajai slodzei (katrs sportists, plānojot savu darbību, zina ar kādu slodzi viņam būs jāveic konkrētais treniņa uzdevums) tiek piemeklēts piemērots apģērbs. Vienmēr jādomā soli uz priekšu, jo aukstums vai pārkaršana tieši ietekmēs vēlmi un spējas veikt treniņu iepriekš plānotajā veidā un apmērā. Jāpadomā par brīžiem starp intervāliem vai ilgākām atpūtas pauzēm, lai vienmēr būtu kāds apģērba gabals, kurš palīdzētu saglabāt ķermeņa siltumu šādos brīžos. 

Treniņi pirmssezonā. Būtiskais, ko vajadzētu ievērot.  

Atbild: komandas treneris Toms Flaksis

 

Ziema un agrs pavasaris dod iespēju uzlabot katram savu fizisko sagatavotību vasaras darbam. Katram jāizvērtē savas vājās, stiprās puses un jāatrod darbspēju limitējošie faktori. Daudz un lēni ir vienmēr bijis ziemas pirmais likums. Bet kā būtu, ja tā vietā astoņas nedēļas strādātu pie laktāta sliekšņa pacelšanas vai taisītu augstas intensitātes īsus intervālus? Ļoti iespējams, ka šī vasara būtu visu laiku labākā. 
Atcerieties par vecajām traumām, kuras liedza vasarā veikt treniņdarbu un dariet visu, lai šovasar tas neatkārtotos. Lai to izdarītu, sastādiet plānu un grafiku kuram sekot, jo ziema ir laiks, kad ļoti viegli apkārējiem apstākļiem radīt šķēršļus mērķu sasniegšanai. 

Garmin kā treniņu dienasgrāmata. 

Atbild: komandas sprinteris Andris Smirnovs

 

Protams, tas nav nav noslēpums, ka profesionālajā sportā jāseko līdzi savam treniņu darbam - izdarītajam darbam un neizdarītam darbam. Vēl būtiskāk ir veidot piezīmes par uzturu, slimībām, pašsajūtu un citiem aspektiem – lai no tā mācītos izprast savu ķermeni un tā specifiku. Mūsdienās ļoti viegli treniņu dienasgrāmatu var veidot dažādās mājas lapās, kurās ir iespēja savienot to ar savu ierīci, ko izmanto treniņu procesā, piemēram, Garmin. Garmin Conect vai Training peaks sniedz lielisko iespēju sekot līdz savam treniņu procesam. Tur ir daudz un dažādu līkņu, kuru nozīme ir jāsaprot. Protams, mēs konsultējamies ar mūsu treneri un pieredzējuši riteņbraucēju Tomu Flaksi. Viņš ne tikai spēj papildināt Garmin Conect sniegtos pakalpojumus, bet arī koriģēt mūsu treniņu darbu pēc padarītā. Ar šo iespēju var sekot katram sportistam individuāli un pielāgot treniņu un sacensību darbu. Spēja novērtēt atjaunošanās un gatavību strādāt treniņos un sacensībās pēc noguruma vai svaiguma. Ir svarīgi sekot līdzi savam organismam un izprast viņa reakciju uz slodzi. 

 

 

Jauda, Garmin vector izmantošana

Atbild: komandas sprinteris Andris Smirnovs

 

Pērnajā sezonā mums bija dota iespēja izmantot Garmin Vector jaudas mērītājus, kas sniedz vēl precīzākus datus treniņu un sacensību periodā. Sportisti, apzinoties savus jaudas griestus, novērtē cik tālu viņš var iebraukt attiecīgajā jaudas zonā un cik ilgi spēs noturēt šo jaudu. Sagatavošanās procesā tas lieliski sniedz iespēju trenēties un sasniegt savu labāko fizisko formu. Sportists principā spēj sevi sagatavot atsevišķi izvēlētam startam un tam pakāpeniski gatavoties tieši ar jaudas mērītāju Garmin Vector. Varbūt daudzi to sākumā nesaprot kā tas ir iespējams, taču, kā jau minēju, tad pēc visām jaudas, pulsa un atjaunošanās līknēm var koriģēt savu treniņu darbu, lai sportists, pielietojot jaudas mērierīci, trenētos noteiktā jaudas un pulsa zonā. Strādājot ar jaunajām tehnoloģijām, mēs varam novērtēt to priekšrocības un izmantot tās! 

 

 

Treniņi ziemā, ko nevajadzētu darīt. 

Atbild: komandas treneris Toms Flaksis

 

Treniņiem ziemā nepieciešama dažādība. Taču uzsākot kādu jaunu nodarbi, nereti neesam pieraduši pie raksturīgām specifiskajām darbībām. Nedrīkstētu uzreiz ar pilnu apjomu iesākt. Tā vietā ļoti pakāpeniski jāpalielina gan slodzes, gan kustību amplitūdas. Pretējā gadījumā muskuļu un locītavu sāpes var liegt veikt pat ikdienišķas lietas nedēļas garumā, nemaz nerunājot par ieplānotajiem treniņiem. 

 

 

 

Pareizas slodzes nozīme, GARMIN velodatoru palīdzība slodzes kontrolēšanā 

Atbild: komandas treneris Toms Flaksis

 

Slodze ir tā, kas rada mūsu organismā adaptīvās izmaiņas - progresu. Varētu teikt, ka trenējoties mūsu ķermenis mācās panest grūtības. Ja viņam būs par grūtu, tas ātri padosies, bet ja par vieglu, nepiepūlēsies ar tām tikt galā un nekļūs gudrāks meklējot veidu kā atrisināt problēmas. Grūtība jeb slodzes līmenis uz organismu jāpielieto ļoti precīzi, lai panāktu vēlamo rezultātu. Tādēļ braucēji izmanto GARMIN velodatorus, kuri precīzi parāda cik noslogots ir ķermenis katru treniņa sekundi. Pateicoties GARMIN Vector jaudas mērītājiem, varam ļoti precīzi kontrolēs intensitāti, jo tie mēra kādu darbu ķermenis veic katrā pedāļa apgriezienā, savukārt pulss parāda kā organisms reaģē uz doto darbu. Atliek tikai veikt secinājumus un plānot slodzes tālākai attīstībai. 

 

 

GARMIN Virb videokamera  

Atbild: komandas sportists Emīls Liepiņš

 

Filmējot ar Garmin videokameru, mēs varam analizēt, ko darām pareizi un ko nē. Pēc treniņa vai sacensībām treneris var apskatīt, kā esam braukuši, ko esam darījuši pareizi un ko nē, kā arī iemūžināt daudz interesantus momentus. GARMIN Virb priekšrocība ir tajā, ka to var izmantot arī sliktos laika apstākļos, piemēram, lietū. Liels ieguvums ir tas, ka, skatoties ierakstu, redzams ātrums, pulss un cita informācija konkrētajā mirklī. Šobrīd aizvien populārāk kļūst izmantot videoierakstus no sacensību vides, kas sportu padara daudz aizraujošāku, skatāmāku un tajā pašā laikā disciplinē sportistus. 

 

 

GARMIN Edge sērijas velodatori 

Atbild: komandas sportists Krists Neilands

 

Ikviena Rietumu-Delfin komandas sportista neatņemama treniņu un sacensību sastāvdaļa ir Edge velodators, kas ir kā acuraugs. Es izmantoju Edge 510 modeli un kā galvenās tā priekšrocības uzskatu iespēju sadalīt braukšanas profilus sacensību un treniņu režīmā, tos individuāli piemērojot savām vajadzībām, kā arī iespēju iestatīt dažādus velosipēdus – manā gadījumā šosejas un MTB. Ļoti noderīga ir šī velo datora saderība ar ANT+ un Bluetooth tehnoloģijām, kas ļauj to savietot ar daudz un dažādām citām iekārtām un programmām.

Ļoti noderīga ir iespēja ierakstīt savu braucienu kartē, kas palīdz neapmaldīties jaunās treniņu vietās ārzemēs. Tāpat Edge510 ir iespējams arī ielādēt maršrutu, kas lieti noder sacensībās ar nezināmu maršrutu – iespēja paredzēt vēja virziena maiņu un citas lietas ir ievērojama priekšrocība!

 

  

Cadence - apraksts, kāds būtu kad optimālais radītājs.

Atbild: komandas treneris Toms Flaksis

 

Dzīvē bieži vien ir ļoti viegli pateikt kurš ir un kurš nav profesionāls riteņbraucējs, pat tad ja apģērbs un ekipējums ir pilnīgi vienāds. Jebkurš būs pamanījis cik augsta līmeņa braucēji viegli un ātri veic pedāļu apgriezienus jeb “tin” kājas. Viņi šādā veidā, nenoslogojot muskulatūru, tiek galā ar mazu un vidēju slodzi izmantojot kardiovaskulāro sistēmu un muskuļu - saišu elastificātes spēku. Protams, viņu vidējā slodze būtu ļoti daudzu citu braucēju maksimālā.

 Sacensību režīmā kadence ir atkarīga no braucēja fizioloģiskajām īpašībām un trases rakstura. Kalnainos apstākļos tā samazinās līdz 60 apgr./min, savukārt līdzenumos ir no 90 līdz pat 110 apgr./min. Praktiski visi braucēji meklē treniņos veidus, kā uzlabot savu pedalēšanas ciklu - maina pārnesumus, pozīciju no sēdus uz braukšanu kājās, pedalē ar vienu kāju, kā arī piestrādā pie kāju aizmugurējās daļas muskulatūras. 

 

  

Ieteikumi pirms sacensībām.

Atbild: komandas sportists Andris Vosekalns

 

Pavasarim tuvojoties, pakāpeniski jāsāk mācīt ķermeni izmantot ziemā uzkrāto spēku velosipēda kustināšanai uz priekšu. Jāpadomā par to, lai visi vingrinājumi kopētu ķermeņa vai tā daļu darbību uz velosipēda. Ļoti iespējams, ka būs jāatsakās no vingrinājumiem, kuri nedod nekādu labumu vai pat traucē atjaunoties starp noderīgajām nodarbēm. Ja ziemā nav regulāri braukts ar velo, tad arī pie tā jāpieiet ļoti pakāpeniski. Liela kļūda būs tad, ja pavasari uzsāksiet ar nometni siltajās zemēs, kurai nebūsiet sagatavojies. Protams, iedegums būs, bet rezultāti gan vasarā var izpalikt.

Atrodiet treniņu biedrus, kuri neļaus neierasties uz braucienu, ne mazsvarīgi – tādā veidā arī laiks paskries daudz ātrāk un jautrāk. Brauciet kopā, bet pieturieties pie sava plāna, jo treniņu čempionus neviens neapbalvo un sacensībās bonusa sekundes nedod. Savs laiks sacensībām, savs laiks treniņam! 

 

 

Ieteikumi sacensību laikā.

Atbild: komandas sportists Andris Vosekalns

 

Sacensību laikā ir jābūt piesardzīgam, ir jākoncentrējas uz ceļu un apkārt esošajiem, lai nenokristu un nenogāztu citus. Ļoti bieži riteņbraucēji sacensību laikā krīt skatoties apkārt – citreiz atliek tikai uz 1 sekundi pagriezt galvu atpakaļ un vairs nespēt izvairīties no kritiena. Būtiski ir tas, ka pārējie sportisti ļoti neiecietīgi izturas pret tiem, kas nerespektē citus un rada kritienu situācijas. Svarīgi ir ievērot savstarpējo pieklājību, parādīt bedres vai citus šķēršļus ceļā un izvairīties no straujiem manevriem – bremzēšanas vai virziena maiņas.

 

 

 

 

 

 

sponsors Rīga Dolcini DTG Giant